5 września 2008

Kult węża - PyCon PL 2008

Od dziś poszukuje transportu na PyCon PL 2008 :-) Zapisałem się tutaj i mam nadzieję spędzić w dniach 18-19 października weekend w miejscowości Rybnik (na terenie Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej) wśród lubiących oraz wyznających kult węża ;) Zapowiada się kilka interesujących prelekcji i oczywiście jak na pamiętnych RuPy2008 kuluarowe dyskusje o kulcie wszelakich gatunków węży (Python, Zope, Grok, Django)i kolekcjach kamieni szlachetnych (Ruby, Ruby On Rails, metaframework, metalanguage). Tymczasem przygotowuje listę pytań dla bardziej doświadczonych ode mnie ...

Swoją drogą bardzo interesujące jest to, jak wielu jest ludzi o podobnych zainteresowaniach w naszym kraju w tematyce wirtualnych węzy :-)

4 września 2008

Modna zabawa w wirtualizację OSów


Nie tylko GIKoWskA moda, ale i wygoda sprawiają, że stajesz się adminem ;-) i masz swoją wymarzoną wirtualizację w wirtualnym świecie marzeń admina, haahahaaa ...


Ulepszona wirtualizacja KVM w jądrze Linux ma swoich fanów. Najciekawsze, że nie tylko amatorów, ale również komercyjne wielkie firmy, które budują rozwiąznai klastrowe i skalujące się dzięki wirtualizacji w każdym wymiarze. W razie awarii szybka kopia działającej instancji i magiczny skrypt admina, co powoduje, że w 15 minut mamy brakującego noda ;) na produkcji, w którym napełniają się cache.

Ja potrzebowałem wykonać konwersje dysku fizycznego na wirtualny, aby się dobrze bawić wirtualizacją i do tego 2 rdzeniowego laptopa, aby zabawa w wirtualizację systemów operacyjnych była przyjemniejsza. Kiedy okazało się, że w wirualnych obrazach można mieć Win NT oraz Win XP, co tego OpenSolaris, QNX + Neutrino i jeszcze FreeBSD, byłem wniebowzięty ;-)

Dzięki np: wirtualizacji DOSa w określonej przez mojego klienta wersji mogłem zasiąść do starego Turbo Pascala 7.0 i napisać pod określoną werjsę wirtualizując w DOSEMU środowisko docelowe. Ba nawet typowe dla danej wersji DOSa błędy można włączać w takiej wirtualizacji - miodzio :)

Temat wirtualizacji i parawirtualizacji rozkręcił się na dobre ... od kiedy zacząłemm używać aplikacji Virtual BOX. Wszystko takie intuicyjne i takie skalowalne, że wypada załączyć tylko orazek i wrócić do zabawy wirtualnkami :)

3 września 2008

FirePHP - nowy płomień PHP w przeglądarkach

Jakiś czas temu natchnąłem się na projekt FirePHP podczas przeglądania bazy ognistych rozszerzeń dla Firebug służącego do odpluskiwania aplikacji JavaScript pod Firefoxa. Funkcjonalnośc, której wielu programistów porząda :) - wyświetlanie logów w konsoli FireBug. Kilka kliknięć i na stronach Zend frameworka znalazłem przykład użycia FirePHP w praktyce

Każdy kto pozostaje wierny poniższym standardom debugowania t.j.:

die(var_dump('slonik'));

echo 'dupa';

die('123');


może zaznać pozytywnego odkrycia wdrażając w trybie dev na localhost rozszerzenie do przeglądarki internetowej FirePHP :-) Dotyczy to szczególnie aplikacji, w których sporo używamy technologii AJAX. Atut podstawowy to centralizacja logów w jednym miejscu.



Pozytywnym wydźwiękiem obiło się również użycie w wielu popularnych frameworkach dla PHP t.j. symfony :-)
Oczywiście, dla lubiących Zend Famework tez znajdzie się coś ciekawego.

1 września 2008

Huurraaaaa ... mamy nową wieloplatformową przeglądarkę Google Chrome

Jak z zaplecza webdeveloperki wiadomo praca tzw. webdevelopera skupia się głównie na przekliwaniu różnych standardów sieciowych i M$owych :-) w różnych przeglądarkach. Odkąd pamiętam odwieczna walka o najlepszą przeglądarkę trwa. Lynx, Links, Netscape Navigator, IE ... 4 5 5.5 6 7 8, Safari, Mozilla, Firefox, Iceape, Opera, ProxyBrowsers i obecna świeżynka ;-) Google Chrome :)

Pierwszy komiks na ten temat poprawia nastrój. Google wie, jak się przyciąga społeczności internetowe, więc komiks polubi zapewne środowisko GEEKów ;) Co za tym idzie niebawem na wielu desktopach porządnie zagości przeglądarka, co ułatwi producentowi na wszelkie nieograniczone i niczym nieskrępowane śledzenie zachowań i upodobań użytkowników. Nie mam tutaj bynajmniej wizji tragicznych, aczkolwiek taka "rakieta" jak Chrome w wykonaniu tak ważnej korporacji jest w stanie celnie trafiać :-) Niewątpliwie zachęcam do zabawy nie tylko GEEKów.

Zebrałem kilka linków w tej sprawie zupełnie przypadkiem :-)
http://arstechnica.com/news.ars/post/20080902-hands-on-with-chrome-googles-browser-shines-mostly.html
http://gizmodo.com/5044032/chrome-googles-open-source-browser
http://blogs.pcworld.com/staffblog/archives/007644.html
http://www.heise-online.pl/news/Chrome-Google-rzuca-wyzwanie-Microsoftowi--/5586
http://kottke.org/08/09/google-chrome-google-browser
http://blogoscoped.com/archive/2008-09-01-n47.html
http://www.wirtualnemedia.pl/article/2434787_Chrome_-_Google_uruchamia_nowa_przegladarke.htm
http://www.techcrunch.com/2008/09/01/meet-chrome-googles-windows-killer/
http://blogs.pcworld.com/staffblog/archives/007644.html
http://blog.searchenginewatch.com/blog/080901-163034