31 marca 2009

Targi Automaticon® 2009 - warto tam zawitać ...

Oficjalnie dzisiaj nastąpiło otwarcie targów automatyki przemysłowej i pomiarów Automaticon® 2009. Od ponad kilkunastu lat przez pryzmat asortymentu oraz licznych technologii prezentowanych na targach możemy obserwować rozwój automatyzacji w polskim przemyśle. Z jednej strony producenci i ich przedstawiciele z drugiej strony konstruktorzy i ich dzieła. Jest to dość poważne zestawienie w branży automatyki, gdyż konkurencja, która czycha wszędzie może stanąc twarz w twarz ze swoimi autentycznymi rywalami i używając sztuczek marketingowych oraz swojej marki wypromować indywidualny bądź też powielony pomysł na biznes.

A w automatyce dzieje się wiele na codzień, jak łatwo się domyślić podobnie jak w elektronice - wszak automatyka jest w trwałym związku z elektroniką :) Automatyzacja procesów przemysłowych, ich monitoring, badania nad wytwarzaniem dóbr w sposób wydajniejszy jest to dość prężnie rozwijająca się dziedzina. Sam fakt obecności rokrocznie kilkuset wystawców na targach AUTOMATICON tego dowodzi, jak również zainteresowanie ze strony osób bezpośrednio związanych oraz z dziedzin postronnych (robotyki, informatyki, ekektroniki, miernictwa, etc...).

Niniejszym artykułem chciałbym zachęcić wszystkich zaintereowanych do dyskusji n.t. automatyki oraz nowych technologii, protokołów komunikacyjnych oraz wszelkich wynalazków, które zainspirowały ich podczas tegorocznych targów. Jednocześnie pozwolę sobie zamieścić fragmenty relacji z targów AUTOMATICON® 2008 oraz do galerii tagrów. Więcej znajdziecie w artykule Automaticon 2009. Zakres tematyczny oraz katalog wystawców znacząco ułatwią zapoznanie się z ofertą targową.






20 marca 2009

Arduino dodaje współczesnym wynalazcom skrzydeł

Podczas przeglądania materiałów n.t. Arduino natknąłem się na kilka dokumentów z linkami do stron autorów. Zamieszaczam je poniżej i życzę przyjemnej lektury. NIektóre wynalzki wykorzystujące współczene możliwości mikrokontrolerów są na prawdę niebanalne. Dla przykładu taka oto latająca platforma - kto by uwierzył, że kilka deseczek, dwa serwa, jakiś tani mikrokontroler zasilanie i możemy latać :-)



Kolejny przykładowy wynalazek, który może Was zainteresować dotyczy nietypowego lustra - złożonego ze sporej ilości silników i oczywiście kamery, która przetwarza obraz i steruje tym widowiskowym falującym lustrem:




Szczytem chyba jest BIOTICALS. Projekt, w którym roślina w doniczce podlega stałemu monitoringowi warunków i mikrokontroler, który ją monitoruje wysyła na telefon komórkowy oraz dedykowanego microbloga tej roślinki - nie żartuję sobie, hahaha - widomości w stylu Podlej mnie wreszcie :) W tym przykładzie do mikroblogowania wykorzystany jest twitter API .







Poniższe wartościowe materiały, które zawierają całą masę szalonych pomysłów:

Life Hacks Winner Arduino Security Life Hacks Winner Arduino Security Mc. Rene Solis arduino security keypad/sound

IOTC08 The Arduino Platform IOTC08 The Arduino Platform eoinbrazil Introduction to the Arduino Platform talk given at the Irish Open Technology Conference, Friday June 20th, 2008, Dublin, Ireland

Arduino Lecture 2 - Interactive Media CS4062 Semester 2 2009 Arduino Lecture 2 - Interactive Media CS4062 Semester 2 2009 eoinbrazil CS4062 Masters in Interactive Media - Second Arduino Lecture - March 6th 2009 - University of Limerick. This lecture presents an introduction to communications and the Arduino with examples. This was aimed at a digital media / music technology masters student audience.

Tutorial Arduino 01 - presentaci%f3n Tutorial Arduino 01 - presentaci%f3n Mc. Rene Solis Ejercicios de Arduino en español

Godne przytoczenia są również projekty człowieka o nazwisku Stefan Marti z MIT.

3 marca 2009

Robocode, Colobot - zbuduj robota bez włączania lutrownicy

Jak każde hobby, majsterkowanie, wynajdywanie rozwiązań na spędzenie wolnego czasu także konstruowanie robotów ma również swoje fundamenty. Od czegoś rozpoczyna się przygoda z robotami ;-) i jeżeli już się rozpocznie to zapewne otrze się o konieczność zaprogramowania toru, zachowania bądź też reakcji robota. Takie oczywiste dla tych, którzy stworzyli swojego pierwszego robota i nieoczywiste dla totalnych nowicjuszy założenie otwiera dzisiejszą wypowiedź o robieniu robotów bez lutowania kabelków.

Rozszerzając myśl warto rozważyć, czy zabawę w konstruowanie, tworzene robotów rozpoczniemy od mechaniki, elektroniki, czy informatyki. Dla entuzjastów ostatniej dziedziny chciałbym polecić takie alternatywy:

Jeśli przygoda z robotami rozpoczyna się na całego to zachęcam do zapoznania się z wymienionym oprogramowaniem, bo jego przystępność zwróciła moją uwagę, jak również przyciągająca możliwość nauki przez edukację z licznymi przykładami działania robotów. Ponadto oczywistości typu google i youtube ... zawsze niezawodni ;)

Robocode



Colobot



Może jakieś ciekawe algorytmy udało się Wam już zaprogramować w Waszych robocikach, czy zechcecie się podzielić wiedzą, doświadczeniem, opiniami ?
Zachęcam do dyskusji na temat informatycznej jasnej i ciemnej strony programowania robotów.