Oto po 18-tej ożywiła się transmisja live na youtube z Google Cloud Next ’19 i przez najbliższych kilka dni zapowiada się naprawdę ciekawie.
Na ten moment szef Google Sundar Pichai opowiedział co jest ważne w obecnej dekadzie. Na szybko, z tego co widać na slajdzie będą to trzy hasła:
- Infrastructure - infrastruktura jako uniwersalne dobro do budowania świata wirtulanego
- Innovation - innowacja rozumiana jako używanie nowoczesnych rozwiązań
- Openness - otwartość, czyli bądźmy bliżej Open Source
Zdecydowanie jestem za, o ile faktycznie z tą otwartością w oprogramowaniu się tak dobrze przyjmie w Open Source, to każdy będzie mówił Kubernates zamiast infrastruktura serwerowa. Zdecydowanie na tym zależy firmie Google, więc specjalnie na tą okazję nazwała/stworzyła swoją adaptację czegoś, do czego możemy przemigrować z Kubernates o nazwie Anthos.
Jaka z kolei filozofia marketingowa stoi za Anthos:
- Bazuje na technologii Open Source
- Uruchom na żądanie, na multi i mieszanej chmurze
- W pełni zarządzalny przez Google
Po tych frazach mam wrażenie, że Google promuje niezarządzalną werję Kubernates z UI w webie i konsolą w ich webshellu. Oczywiscie moje przypuszczenia nie były z kosmosu, oto w następnym wystąpieniu widzimy demo live, które pokazuje jak zmigrować z Kubernates do Anthos :-).
Wcześniej dowiadujemy się o głównych zaletach projektu Anthos:
Oto zrzuty z live demo - tutaj zwrócić muszę uwagę na coś, co mi się podoba, tzn. graf przepływów pomiędzy modułami i pokazane w czsaie rzeczywistym metryki ruchu w żądaniach na sekundę (rps).
Przypomina ficzer zaczerpnięty z pewnego znanego mi projektu Open Source, którego nazwa jest taka niepasująca do dziedziny ;-)
Niewątpliwie Google gwarantuje wysoką dostępnąć HA, automatyczną skalowalność i wiele potencjalnie typowych ficzerów w dzieiejszym świecie clouda publicznego.
Początek dla osób związanych z chmurami obliczeniowymi nie jest zaskoczeniem, domyślam się, że jak rok temu pokażą coś z dziedziny Machine Learning, jako ciasteczko na torcie i nie mogę się doczekać, co to będzie.
Osobiście gratuluję wytrwałości i sporego nakładu pracy Googlersom i firmom zrzeszonym w tych wielkich inicjatywach ... jednym słowem są to "bardzo praktyczne narzędzia" w mojej codzinnej pracy ;)
BTW: gdzieś tam w tle widziałem obrazek sugerujący zastosowanie chmury Google w przemyśle, może coś ciekawego się trafi z mojej ulubionej dziedziny Internet of Things ...
1 komentarz:
Ja do chmury się przekonałam w tym roku. W porozumieniu z firmą https://www.eskom.eu/outsourcing-it, której oddelegowałam część zadań z zakresu IT zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie hosting w chmurze. Póki co sprawdza się to idealnie i zdecydowanie rekomenduję takie rozwiązanie. Teraz wszystko idzie w chmurę ;)
Prześlij komentarz