3 lutego 2010

PHP + HipHop ... i nigdy stop :)

Tytuł sam odkrywa szczegóły tej wypowiedzi. Chciałbym opisać swoimi słowami co myślę o rozwiązaniach sieciowych, które są wysoko skalowalne i produkcyjnie pozwalają na obsłużenie stron o ruchu ~400 mln odsłon miesięcznie. Temat do tyczy znanego wszystkim języka PHP oraz narzędzia poprawiającego niemalże o połowe wydajność tego języka tzn. prj. HipHop.Wiele projektów udowodniło, że język PHP daje się osadzać na innych platformach (t.j. Java, .NET, Erlang VM)i konwertować do innych formatów wykonawczych. Niewiele miało tak wyjątkową rekomentację jak HipHop. Pierwotnie projekt zrodził się na potrzeby optymalizacji wydajności skryptów w serwisie społecznościowym Facebook. Od kilku dni źródła zostały uwolnione i umieszczono je na GitHub.

Wracając do alternatywnych prób kompilacji w PHP oraz osadzania warto przytoczyć następujące projekty:
phpcompiler
roadsend
Phalanger php compiler
Quercus - PHP in JavaKwintesencja HipHop jest zarazem założeniem tego tworu. Jest to coś ala kompilator skrośny z języka PHP do języka C++. Dzięki takiej ścieżce ANSI C (Zend API), w którym napisany jest PHP, dalej PHP i na końcu skrypty CGI skompilowane kompilatorem G++ daje zysk ponoć dwukrotny w wydajności !!!
Co dla świata PHP jak i dla samego Facebooka jest REWOLUCYJNE :-) Pierwotnie produkt komenrcyjny ZendServer próbował optymalizować czas działania skryptów, poprzez pakowanie OPCODES (coś ala bytecode w PHP), lecz możliwości tego rozwiązania skończyły się bardzo szybko. Aktualnie zamiast np: dokupować kolejny rdzeń lub stawiać kolejną maszynę w farmie wystarczy użyć HipHop - nieprawdaż że proste ;) Poniższy schemat pokazuje ogólnie ten proces:

Materiały dodatkowe:

http://developers.facebook.com/news.php?story=358&blog=1
http://www.ustream.tv/recorded/4409735
http://www.facebook.com/video/video.php?v=124728580468&ref=mf

1 komentarz:

Marcin Bielak | bieli - architekt oprogramowania i programista pisze...

Oto link do repozytorium kodu HipHop http://github.com/facebook/hiphop-php ... i teraz tylko pozostaje hiphopnąć sobie jakiś większy projekt na próbę ;)