28 czerwca 2008

IIS - zaskakujący serwer www (na przykładzie klienta poczty OWA)

Chciałbym sie z Wami podzielić informacją o NIEstandardowości serwera IIS, który jest zainstalowany na wielu serwerach w sieci. Mianowicie nowy standard błędow, jaki nie po raz pierwszy widze to np: po zaginieciu sesji wygląda mniej więcej tak - dla klienta poczty OWA (a może nie tylko):

Błąd HTTP 401.2 — Bez autoryzacji: Dostęp jest zabroniony. Nie pozwala na to konfiguracja serwera.
Internetowe usługi informacyjne (IIS)Poniżej cytuje kod strony:

http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
Nie masz uprawnień do oglądania tej strony
Nie masz uprawnień do oglądania tej strony


Nie masz uprawnień do oglądania tego katalogu lub strony przy użyciu podanych poświadczeń, ponieważ używana przeglądarka sieci Web wysyła pole nagłówka WWW-Authenticate, którego nie może zaakceptować serwer sieci Web, gdyż nie pozwala na to jego konfiguracja.


Spróbuj następujących sposobów:  • Skontaktuj się z administratorem witryny sieci Web, jeżeli uważasz, że wyświetlenie tego katalogu lub strony powinno być możliwe.


  • Kliknij przycisk Odśwież, aby spróbować ponownie z innymi poświadczeniami.


Błąd HTTP 401.2 — Bez autoryzacji: Dostęp jest zabroniony. Nie pozwala na to konfiguracja serwera.
Internetowe usługi informacyjne (IIS)
Informacje techniczne (dla działu Pomocy technicznej)  • Przejdź do witryny Pomocy technicznej firmy Microsoft i przeszukaj tytuły, używając słów kluczowych HTTP i 401.


  • Otwórz Pomoc usług IIS, która jest dostępna w Menedżerze usług IIS (inetmgr), i wyszukaj tematy Zabezpieczenia — informacje, Uwierzytelnianie i Niestandardowe komunikaty o błędach — informacje.

Zaznaczam, że większość popularnych bibliotek dla PHP, które pełnia rolę tzw. klienta HTTP może sobie nieporadzić z takim kodem "HTTP 401.2".
Wiele programistów PHPa połamalo sobie niemalże palce uzywając go z serwerem IIS :-) i byc moze zbyt wiele wymagamy http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes

Gdybyście pisali klienta HTTP, przestrzegam tylko, ze jak stoi po drugiej stronie IIS, to oprucz w/w myków lubi rozdzielać linie w odpowiedzi czymś takim "\r\n"
i co ciekawe przed poczatkiem strumienia HTML też lubi dodawać "\r\n" (razy jeden lub dwa) ...
... a to juz jest niesamowite ;) bo nikt nie wie w jakim celu ...

Brak komentarzy: