9 stycznia 2014

ArduSat - satelita Open Source & Hardware zbudowany jak Arduino - AVR w kosmosie

Jak miło czyta się kolejne wątki twórczości Open Hardware, które zbliżają nas do kosmosu ;-)

Otóż, okazuje się, że są na świecie fanatycy (czyt. fascynaci) wysyłania sztucznych satelitów i do tego testują kod Open Source na orbicie. Cały pic polega na tym, że projekt ArduSat powstał na kickstarter.com i pozwoliłz założenia programistom umieszczać swój kod na orbicie - a to dla każdego GEEKa, fana sci-fi, marzyciela-elektronika ;) ... zaiste fenomenalny pomysł !!!

Za ok. $500 można zakupić moduł do zbudowania własnego satelity o otwartych źródłach !!!

Ta powyższa wiadomość wstrząsnęła mną dość konkretnie, bo w sumie konstrukcyjnie nie jest to jakiś zaawansowany twór (zawiera 16-cie mikrokontrolerów AVR t.j. używam\ słynny projekt Arduino. Można powiedzieć, że jest to wieloprocesorowy projekt kompatybilny z Arduino.

Autorzy założyli, że jeden mikrokontroler będzie odpowiedzialny za jeden typ pomiaru, co może okazać się dość racjonalne na orbicie. Dlatego, że przy tak zmiennych warunkach atmosferycznych, w szczególności temperaturowych krzem może zachowywać się dość nieprzewidywalnie. Rozdzielenie kompetencji na wiele mikrokontrolerów jednoukładowych (czyli wyspecjalizowanych procesorów z przetwornikami w środku) zapewni utrate jednego pomiaru, jeśli zawiedzie procesor a nie 16-tu, gdyby wszystko było mierzone jednym kontrolerem. Oczywiście, jest też niezbędny nadzorca, który został tam zainstalowany i pełni rolę watchdoga oraz spina magistralę danych modułu.

Dla miłośników areonautyki i startów rakiet załączam pełnometrażowy dokument, który pokazuje umieszczenie ArduSat na orbicie :-) Przyjemnego oglądania i rozmyślania... byćmoże to Wy wpadniecie na kolejny takiej skali pomysł użycia popularnych 8-bitowych procesorów w wielkim eksperymencie

Linki:
* Ardusat access to a satellite in space for as little as 350

Brak komentarzy: