30 października 2016

Kult węża powraca - PyCon PL 2016, to była wspaniała konferencja

Jak zwykle niezmiernie miło gościć na konferencji, gdzie wiele osób z różnych branż wierzy w kult węża. Pamiętam mój wpis o wizycie na konferencji PyCon PL 2008, który odbył się w Rybniku i utkwił mi dobrze w pamięci. Najpewniej z powodu wygranej wówczas książki Agile Development, czyli w czasach kiedy SCRUM i XP były tylko teorią. Powód drugi to rok 2008 i ok. 130 osób łącznie obecnych i ok. 30 programistów Pythona a reszta raczej PHP.

Można powiedzieć, że w 2008 roku znałem wszystkich programistów Pythona w Polsce :-). I powrót do teraźniejszości - w 2016 roku następuje niezły skok w dziejach zainteresowanych językiem programowania Python: ok. 650 osób i wwygląda na to, że powyżej 600 to aktywni programiści Pythona. Naprawdę świetne wydarzenie, kreatywni ludzie i podręcznikowe warunki bytowe.
Moim zdaniem do 2020  język Python to będzie coś bliżej miejsca trzeciego w TOP5 wśród języków programowania ogólnego przeznaczenia. To jest przecież współczesny "BASIC" na sterydach ;-)

Szacunek w stronę organizatorów, że nadal po tylu latach jest drukowana tradycyjna książeczka PyCon PL z wybranymi wykładami na papierze. Wspominam o tym, bo w dobie PDFów, mobi, czytników ebooków to jest rarytas.

Nie przestaję uczyć się i eksperymentować w Pythonie i polecam wszystkim ziomkom, którzy dotknęli PHP oraz Java, gdyż można się przy programowaniu w Pythonie wyluzować. Nie spotkałem w Pythonie biblioteki, która nie spełniałaby założeń i wymagałaby grubego fixa. W PHP jest tego nadal moim zdaniem ~1/3 z popularnych libek. Co do Java, to ubolewam nad brakiem standardowego/jednolitego wsparcia do obróbki obrazków i oczywiście, jak to w świecie komercyjnym bywa za jakiś czas powstanie 40 libek.forków tej samej i będzie co testować ;)

Do zobaczenia na kolejnym PyCON PL :-)

Brak komentarzy: