3 marca 2009

Robocode, Colobot - zbuduj robota bez włączania lutrownicy

Jak każde hobby, majsterkowanie, wynajdywanie rozwiązań na spędzenie wolnego czasu także konstruowanie robotów ma również swoje fundamenty. Od czegoś rozpoczyna się przygoda z robotami ;-) i jeżeli już się rozpocznie to zapewne otrze się o konieczność zaprogramowania toru, zachowania bądź też reakcji robota. Takie oczywiste dla tych, którzy stworzyli swojego pierwszego robota i nieoczywiste dla totalnych nowicjuszy założenie otwiera dzisiejszą wypowiedź o robieniu robotów bez lutowania kabelków.

Rozszerzając myśl warto rozważyć, czy zabawę w konstruowanie, tworzene robotów rozpoczniemy od mechaniki, elektroniki, czy informatyki. Dla entuzjastów ostatniej dziedziny chciałbym polecić takie alternatywy:

Jeśli przygoda z robotami rozpoczyna się na całego to zachęcam do zapoznania się z wymienionym oprogramowaniem, bo jego przystępność zwróciła moją uwagę, jak również przyciągająca możliwość nauki przez edukację z licznymi przykładami działania robotów. Ponadto oczywistości typu google i youtube ... zawsze niezawodni ;)

RobocodeColobotMoże jakieś ciekawe algorytmy udało się Wam już zaprogramować w Waszych robocikach, czy zechcecie się podzielić wiedzą, doświadczeniem, opiniami ?
Zachęcam do dyskusji na temat informatycznej jasnej i ciemnej strony programowania robotów.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jak dziecko zacząłem się ostatnio bawić tym Robocode API i warto dopisać do "listy narzędzi" pomocnych w zabawie takie cosik jak Eclipse, bo okazuje się, że w piękny i prosty sposób możemy użyć go do programowania naszego robocika :]