17 grudnia 2009

Roomba - tańczący robot - odkurzacz

Dziś moją uwagę przykuwa pewien wynalazek, który od wielu lat jest sławiony na świecie w robotycznych klimatach, u nas jednak nadal dość dziki. Mam na myśli odkurzacz, który jest robotem i potrafi odkurzać w tańcu - oto Roomba.



Zacnym krokiem w kierunku rozwoju tego robota jest otwarty protokoł komunikacyjny oraz książka Hacking-Roomba.

Ciekawostką jest, że otwarte API pozwala na programowanie przy pomocy języka Python - ciekawe czemu autorzy wybrali węża ... byćmoże na prostotę kodowania ;)

Przeraża cena jak na polskie realia :-) ok. 4500 PLN to dla wprawnego jednoosobowego elekronika / programisty / robotyka brzmi jak miesięczna pensja po 8 h dziennie w celu zbudowania kopii urządzenia ... pytanie, czy jest
to możliwe pozostawiam czytelnikowi :-)



POVDE Roomba Spec Spot from POV Previs on Vimeo.



Pozwolę sobie zacytować tutaj informacje handlowe, które ogólnie charakteryzują robota:

Sztuczna inteligencja

Zasłońmy sobie oczy i spróbujmy odkurzyć nieznane sobie mieszkanie. W takiej właśnie sytuacji znajduje się Roomba podczas pracy.


Algorytm sprzątania jest jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic naukowców z firmy iRobot. Jest to wiedza zdobyta w czasie wypraw kosmicznych, w których uczestniczyły roboty skonstruowane przez twórców Roomby. Sygnał na Marsa biegnie kilka minut, więc ręczne sterowanie urządzeniem z Ziemi jest praktycznie niemożliwe. Robot w kosmosie musi radzić sobie sam. Nasze mieszkanie to dla Roomby nic innego jak nieznana przestrzeń Marsa dla wysłanych tam robotów. A jednak Roomba sprząta podłogi z dokładnością pokrycia powierzchni do 99,97%. Dla porównania człowiek tradycyjnym odkurzaczem w tym samym czasie sprząta niecałe 80% (badania Intertec). Roomba ma w sobie prawdziwy komputer pokładowy. To najinteligentniejsze urządzenie w naszych domach. Roomba zaczyna sprzątanie ruchem spiralnym, następnie jedzie wzdłuż ścian i wokół mebli. Sprząta pod łóżkami i meblami wyższymi niż 10 cm.


Czujniki

Roomba orientuje się w przestrzeni przy pomocy czujników dotykowych, podczerwieni oraz radiowych. Dzięki nim nie spada ze schodów, podąża wzdłuż ścian, objeżdża nogi od krzeseł, stołów i łóżek dokładnie wokół nich sprzątając. Roomba przy pomocy podczerwieni komunikuje się ze stacją dokującą i wirtualnymi latarniami, które prowadzą ją po domu. Roombę można programować na każdy dzień.



Zasilanie

Pomimo posiadania wielu niezależnych silników, Roomba zużywa podczas pracy jedynie 30 Wat, czyli kilkadziesiąt razy mniej energii niż tradycyjny odkurzacz. Zawdzięcza to oszczędnemu akumulatorowi, który po około 3 godzinnym ładowaniu potrafi pracować od 1 do 3 godzin, zależnie od rodzaju sprzątanej powierzchni oraz liczby mebli w pokoju. Roomba jest tak oszczędna i zarazem cicha, ponieważ posiada specjalnie dla niej zaprojektowany, niesłychanie wydajny 3-stopniowy system czyszczenia.

3-stopniowy system czyszczenia


Wirująca szczotka boczna wymiata brud wzdłuż ścian i z narożników. Dwie przeciwbieżnie obracające się szczotki główne (gumowa i z włosia) zbierają brud z podłogi i wykładzin. Najdrobniejszy kurzu zasysa podciśnieniem gumowa ssawa, która zużywa dużo mniej prądu niż tradycyjny odkurzacz. Roomba nie potrzebuje tak dużej siły ssania, ponieważ nie przepycha brudu przez długą rurę, tak jak zwykłe workowe odkurzacze. Posiadacze tradycyjnych odkurzaczy workowych doskonale znają nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia w czasie sprzątania. Temu zapachowi towarzyszy najdrobniejszy kurz, który wydostaje się poprzez otwory w workach i filtrach. W worku jest ciepło, ciemno i mnóstwo pożywienia dla roztoczy, bakterii i grzybów. Podczas sprzątania takim odkurzaczem zatruwamy powietrze w naszych domach najgroźniejszymi znanymi medycynie alergenami: odchodami roztoczy, zarodnikami grzybów i toksynami produkowanymi przez bakterie. Alergeny te są źródłem alergii, astmy i obniżenia odporności organizmu na inne choroby.

Szczotkowanie jest najlepszą metodą sprzątania, o czym przekonać się możemy obserwując maszyny czyszczące lotniska, supermarkety, czy ulice. Gdyby używały do sprzątania przepływu powietrza, to ludzi zasypywałaby grad drobnego piasku i kamieni w odległości kilkudziesięciu metrów za taką maszyną.

1 komentarz:

akromar pisze...

Do domu nadaje się idealnie, ale przy sprzataniu większych powierzchni może być problem