4 grudnia 2013

Lua + Open Hardware = Mihini

Jak powszechnie wiadomo, każdy nowy standard, framework lub sprzęt potrzebuje wygrzewania. Np: język programowania Lua wygrzewa się w grach sieciowych tj. WOW jako język skryptowy. Skrypt w języku Lua miał swoje kilka minut jako potężny atak na reaktor jądrowy w Iranie. Są współcześnie projekty, które doceniają język Lua bardziej niżeli język Java. Zastanawiająy jest ten fakt powrotu na scenę tego 20-letniego języka programowania. Byćmoże dzięki możliwości bardzo łatwego osadzania Lua na innych platformach stał się on dość ciekawym kompromisem.

Tak się złożyło, że zainteresowali się nim autorzy projektu Mihini, który uznali, że jest to godny język do utworzenia API do komunikacji pomiędzy architekturami Open Hardware a światem zewnętrznym.

Oto główny nurt obrazujący cel projektu Mihini:
The Mihini project delivers an embedded runtime running on top of Linux, that exposes a high-level Lua API for building Machine-to-Machine applications.

Czyżby zabawa w amatorską automatykę np: bnudynków dopiero się rozpoczynała ... ;-)
Tak można obserwując rynek określić, bo minął równy rok, od publikacji przez Google projektu Droid@Home a nadal nowe standardy powstają i mają się dobrze. Można wybierać wśród ulubionych języków programowania: Java, JavaScript, Python, Lua.

Wracając do samego projektu Mihini chciałbym podkreślić, że mamy tutaj wsparcie dla najpopularniejszych i sensowych architektur Open Hardware t.j.:

  • Raspberry Pi
  • BeagleBone

Z niecierpliwością wyczekuje ciekawych aplikacji do pomiaru temperatury i innych robotycznych odkryć na tej platformie. Może przekona mnie to bardziej do użycia języka Lua w praktyce ;-)
Jak na razie doszukalem sie jednego zastosowania - pomiaru temperatury.

Linki: -

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ciekawostki uzupelniajace wiedze o jezyku Lua:
Historia jezyka Lua

Porownanie jezykow Lua i Python