10 stycznia 2014

Jak otworzyć wiele okien X11 - proporcjonalny podział ekranu

Spotkalem się dzisiaj z problemem jednoczesnego otwarcia wielu okien jakiegos oprogramowania w systemie X-window. Podejrzewałem, że skoro menadżery okien X11 radzą sobie z tym z automatu, to może coś z "x" na początku istnieje do tego celu i nie trzba pisać skryptów. Okazuje się, że x-tile pozwala na proporcjonalne otwarcie wielu różnych okien programów jednym kliknięciem.

Przypadek użytkowy - potrzebuje szybko zaprezentować w celu porównania 6 dokumentów PDF ew. obrazów JPG na jednym dużym monitorze. X-TILE świetnie sobie z tym radzi - testowałem na X11 w wersji GNOME na Ubuntu i polecam.

Poszczególne kroki działania

1. Wykonujemy polecenie otwierajace w tle wiele okien przegladarki z obrazkami dostepnymi w katalogu (z konsoli Linux):

find . -iname '*.jpg' -exec sh -c 'echo "{}" ; gthumb "{}" &' \;

2. Instalujemy x-tile z podanego x-tile

sudo dpkg-i ~/Downloads/x-tile_2.5-1_all.deb

3. Uruchamiamy zainstalowany program x-tile

x-tile

4. Wybieramy w x-tile aplikacje z listy i klikamy na ikonke, po czym wybieramy w ilu rzędzach i kolumnach chcemy rozłożyć okna

5. Poniżej przykładowy efekt działania z 6-cioma obrazkami JPG przypadkowo pobranymi z sieci

Może znacie jakieś magiczne skróty klawiszowe do tego celu ew. inne rozwiązania ... chętnie się dowiem jak to się robi na Mac OSX :-)

9 stycznia 2014

ArduSat - satelita Open Source & Hardware zbudowany jak Arduino - AVR w kosmosie

Jak miło czyta się kolejne wątki twórczości Open Hardware, które zbliżają nas do kosmosu ;-)

Otóż, okazuje się, że są na świecie fanatycy (czyt. fascynaci) wysyłania sztucznych satelitów i do tego testują kod Open Source na orbicie. Cały pic polega na tym, że projekt ArduSat powstał na kickstarter.com i pozwoliłz założenia programistom umieszczać swój kod na orbicie - a to dla każdego GEEKa, fana sci-fi, marzyciela-elektronika ;) ... zaiste fenomenalny pomysł !!!

Za ok. $500 można zakupić moduł do zbudowania własnego satelity o otwartych źródłach !!!

Ta powyższa wiadomość wstrząsnęła mną dość konkretnie, bo w sumie konstrukcyjnie nie jest to jakiś zaawansowany twór (zawiera 16-cie mikrokontrolerów AVR t.j. używam\ słynny projekt Arduino. Można powiedzieć, że jest to wieloprocesorowy projekt kompatybilny z Arduino.

Autorzy założyli, że jeden mikrokontroler będzie odpowiedzialny za jeden typ pomiaru, co może okazać się dość racjonalne na orbicie. Dlatego, że przy tak zmiennych warunkach atmosferycznych, w szczególności temperaturowych krzem może zachowywać się dość nieprzewidywalnie. Rozdzielenie kompetencji na wiele mikrokontrolerów jednoukładowych (czyli wyspecjalizowanych procesorów z przetwornikami w środku) zapewni utrate jednego pomiaru, jeśli zawiedzie procesor a nie 16-tu, gdyby wszystko było mierzone jednym kontrolerem. Oczywiście, jest też niezbędny nadzorca, który został tam zainstalowany i pełni rolę watchdoga oraz spina magistralę danych modułu.

Dla miłośników areonautyki i startów rakiet załączam pełnometrażowy dokument, który pokazuje umieszczenie ArduSat na orbicie :-) Przyjemnego oglądania i rozmyślania... byćmoże to Wy wpadniecie na kolejny takiej skali pomysł użycia popularnych 8-bitowych procesorów w wielkim eksperymencie

Linki:
* Ardusat access to a satellite in space for as little as 350