19 października 2017

Nadchodzi nowe wsparcie w IoT: NarrowBand dla internetu rzeczy - Nb-IoT + T-Mobile w hub::raum/Kraków

Wiele startupów tworzy IoT i niewiele wie o możliwościach jakie niesie przyszłość w temacie komunikacji urządzeń internetu rzeczy. Tzn. używają WiFi + Bluetooth, bo RaspberryPi i inne tanie płytki mające wsparcie społeczności ułatwiają dostęp do wiedzi i darmowego softu. To jest super z punktu widzenia przygotowania prototypu i uruchomienia PoC. Jednak takie rozwiązania nie spełniają często standardów automatyki: bezawaryjna praca ciągła, gwarancja działania do 5 lat, modułowa modernizacja/upgrade software/hardware, brak zakłóceń sfery dookólnej i niewielkie zużycie mocy.
Po prostu patrząc na IoT robione "na kolanie" widzę dużo ludzi, którzy po obejrzeniu YT tworzą swoje środowiska, natomiast robią to bez szerszej wiedzy z dziedziny elektroniki/sieci/informatyki. Takie prototypy najczęściej idą do szuflady i docelowy system wbudowany jest zamawiany w firmie znającej się na rzeczy a czasami też startupowcy uczą się elektroniki od podstaw i budują wiele prototypów dochodząc do wyznaczonego celu. Ale mimo wszystko sobie jakoś radzą na rynku systemów wbudowanych, bo jest to dość bogaty w "prawie gotowe" rozwiązania rynek.

Jeśli chodzi o startupy IoT oraz wsparcie urządzeń internetu rzeczy jest dla nich radosna nowina.
Otóż jak firma T-Mobile na swojej stronie IoT zadeklarowała, już niedługo obok internetu i transmisji danych 2G/3G/4G ujrzymy w ofercie nowa generację połączeń 5G o nazwie NarrowBand. Energooszczędne i dedykowane pasma dla transmisji danych z urządzeń M2M.

Prezentacja pochodzi ze stron T-Mobile - link do prezentacji na temat Internet rzeczy + Nb-IoT


Tak się składa, że lubię meetupy i trafił mi się jeden w tym temacie w Krakowie - na temat tej nieznanej wcześniej technologii NarrowBand (Bazyli, dzięki za zaproszenie). Jak to zwykle bywa spakowałem plecak, kupiłem bilety, aby spędzić 98% czasu w podróży i 4h na inspirującym spotkaniu z inżynierami skupionymi wokół hardware i transmisji danych. Jak się zorientowałem miejsce nazwane hub::raum to work place w Krakowie, gdzie swoje projekty rywalizują startupy zaproszone przez firmę T-MOBILE do pierwszej fazy testów wdrożeniowych dla technologii NarrowBand. Bardzo przyjazne miejsce i z unoszącymi się w powietrzu startupowymi tematami :)


Kiedy przybyłem na spotkanie zaskoczyła mnie spora ilość rożnych płytek prototypowych wspierających NarrowBand ( NB-IoT ). Zawierające różne marki modemów oraz podstawek dev. kits zwróciły moją uwagę - oto jak wyglądały:Okazało się, że powyższe developerskie kity to nasze przedmioty ćwiczeń. Wow, od razu radość na inżynierskiej duszy, że praktyka a nie tylko teoria rządzi na tym spotkaniu.

Z rzeczy ważnych dowiedziałem się, że w Krakowie w okolicy warsztatów jest działająca aktywna stacja GSM/UMTS dla testów NarrowBand. Wdrożenia dla powszechnego użycia we własnych produktach jakie się zapowiadają na 2018 rok dotyczą wstępnie Krakowa i Warszawy.
Coś co Was ucieszy to fakt, że NarrowBand jest przeznaczony i zaprojektowany od początku dla IoT, zakłada małe pakiety danych nie więcej niż kilka mega bajtów na miesiąc. Jego szacowana cena rocznego abonamentu to ok. 20 USD :) i tutaj fąfary ; )
Nie ma na tą chwilę modemów wspierających protokół TCP natomiast są modemy wspierające UDP. Istotny fakt to niemożliwość podłączenia się z zewnątrz do urządzenia. Tzn. możemy tylko traktować modem jako klienta sieci i jeśli postawimy na nim aplikację to z założenia powinien to być klient do usługi a nie aktywny serwer.

Techniczna wartość jaka płynie z takiego rozwiązania to również oszczędność energii tzn. nasz produkt IoT może wysyłać rzadziej dane i przez to działać na akumulatorze dłużej. Producenci modemów NarrowBand wprowadzili specjalne tryby oszczędzania energii oraz wybudzania, aby nasze urządzenia działały dłużej.

A teraz nieco fotek i komentarzy do nich. Oto początek prezentacji ze spotkania.Oto typowy deweloper kit jakiego używałem na warsztatach i zestaw komend AT stosowanych do niego.

Zasadniczo to działa po podłączeniu do USB. Pojawia się w systemie wirtualny port ttyUSBx (ew. kolejny COMx) i wystarczy otworzyć port i zrobić restart modemu. Przedstawia nam się od razu i możemy działać z ustawieniem trybu i zasad działania.

Oto zrzut ekranu z praktycznego terminala cutecom na Ubuntu i wspierającego wydawanie komend AT.Wśród uczestników spotkałem fascynatow nowych technologii i hardware. Nie jest to spore grono fanatyków, ale dość konkretne jak to w inżynierskiem środowisku bywa. Jako gift otrzymałem od jednego gościa PCB zrobione w Chinach na którym można osadzić modem i kartę SIM w postaci układu scalonego. Dowiedziałem się, że w naszym kraju można kupić takie SIMy w T-Mobile, które wlutowuje się w PCB i przez to wielkość urządzenia znacząco maleje.
Oto jak prezentuje się taka płytka z dwóch stron. Może ktoś skorzysta i pobawić się tematem jak ja.
Moje zabawki, z którymi będę niebawem się bawił w podłączenie modemu GSM do sieci wyglądają tak:

Zamierzam kupić kilka kart rożnych operatorów i pobawić się w transmisję danych a jeśli będę miał NarrowBand w zasięgu to również wchodzi w grę :) ale szukam sponsora/dostawcy na modem SARA N21  na ten moment najwięcej urządzeń NB-IoT widziałem w u-Blox, ale z czasem się to napewno zmieni.


Gdybyście chcieli obejrzeć co n.t. NarrowBand planuje T-Mobile Polska - polecam ten cenny materiał o NarroBand IoT w odniesieniu do Polski:


Napiszcie o Waszych przygodach z IoT, GSM, modemami i ew. NarrowBand w komentarzach.Linki


Narrowband-IoT: wsparcie Internetu rzeczy

3 komentarze:

Marcin Bielak | bieli pisze...

Okazuje się, że na Kickstarter.com już są ciekawe tematy t.j. ten "the first nb iot-shield for Arduino" i urządzenia te wyglądają tak (wykorzystują oczywiście oficjalny modem: u-blox SARA-N200)

Marcin Bielak | bieli pisze...

niestety ok. 100 USD / szt. ... może jakaś zrzuta :-) ?!

Unknown pisze...

Technologie są kluczowe dla rozwoju i rozrostu firmy w dzisiejszych czasach. A obecny rynek oferuje przeogromny wybór rozwiązań, które pomogą np. z automatyzacja procesów w magazynie wysokiego składowania albo rozładunku ciężarówek przez roboty. Takich technologi jest całe mnóstwo trzeba tylko znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie dla naszej firmy