28 czerwca 2008

IIS - zaskakujący serwer www (na przykładzie klienta poczty OWA)

Chciałbym sie z Wami podzielić informacją o NIEstandardowości serwera IIS, który jest zainstalowany na wielu serwerach w sieci. Mianowicie nowy standard błędow, jaki nie po raz pierwszy widze to np: po zaginieciu sesji wygląda mniej więcej tak - dla klienta poczty OWA (a może nie tylko):

Błąd HTTP 401.2 — Bez autoryzacji: Dostęp jest zabroniony. Nie pozwala na to konfiguracja serwera.
Internetowe usługi informacyjne (IIS)



Poniżej cytuje kod strony:

http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
Nie masz uprawnień do oglądania tej strony




Nie masz uprawnień do oglądania tej strony


Nie masz uprawnień do oglądania tego katalogu lub strony przy użyciu podanych poświadczeń, ponieważ używana przeglądarka sieci Web wysyła pole nagłówka WWW-Authenticate, którego nie może zaakceptować serwer sieci Web, gdyż nie pozwala na to jego konfiguracja.


Spróbuj następujących sposobów:



  • Skontaktuj się z administratorem witryny sieci Web, jeżeli uważasz, że wyświetlenie tego katalogu lub strony powinno być możliwe.


  • Kliknij przycisk Odśwież, aby spróbować ponownie z innymi poświadczeniami.


Błąd HTTP 401.2 — Bez autoryzacji: Dostęp jest zabroniony. Nie pozwala na to konfiguracja serwera.
Internetowe usługi informacyjne (IIS)




Informacje techniczne (dla działu Pomocy technicznej)



  • Przejdź do witryny Pomocy technicznej firmy Microsoft i przeszukaj tytuły, używając słów kluczowych HTTP i 401.


  • Otwórz Pomoc usług IIS, która jest dostępna w Menedżerze usług IIS (inetmgr), i wyszukaj tematy Zabezpieczenia — informacje, Uwierzytelnianie i Niestandardowe komunikaty o błędach — informacje.





Zaznaczam, że większość popularnych bibliotek dla PHP, które pełnia rolę tzw. klienta HTTP może sobie nieporadzić z takim kodem "HTTP 401.2".
Wiele programistów PHPa połamalo sobie niemalże palce uzywając go z serwerem IIS :-) i byc moze zbyt wiele wymagamy http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes

Gdybyście pisali klienta HTTP, przestrzegam tylko, ze jak stoi po drugiej stronie IIS, to oprucz w/w myków lubi rozdzielać linie w odpowiedzi czymś takim "\r\n"
i co ciekawe przed poczatkiem strumienia HTML też lubi dodawać "\r\n" (razy jeden lub dwa) ...
... a to juz jest niesamowite ;) bo nikt nie wie w jakim celu ...

12 czerwca 2008

Jak AJAX to JavaScript - znaczące możliwości wizualizacji



Zgodnie z nurtem, który spostrzegamy od lat kilku na stronach www będących pochodną nurtu Web 2.0 jako brak przeładowania strony, niemalże natychmiastowe wyniki po kliknięciu na link lub tzw. AJAX wspaniale ewolouuje w zbiór dość efektywnych rozszerzeń dla języka JavaScript :)

Jest coś, co muszę Wam podrzucić do rozważenia. Jest to zbiór bibliotek zwany Mootools, który służy szeroką gamą gotowych rozwiązań problemów prezentacyjnych.

Używam i cieszy mnie fakt, że JavaScript znajduje w końcu coraz więcej praktycznych zastosowań na fronend. Najbardziej mnie cieszy, że silniki interpretujące/wykonujące dynamicznie JavaScript stają się coraz szybsze i mniej pamięciożzerne. A jeszcze większą pociechą dla nas wszystkich jest fakt, że niebawem zapomnimy o IE6, bo ludziska z firmy M$ znają konsekwencje rynkowe, jakie niesie niespełniająca standardów sieciowych przeglądarka.

7 czerwca 2008

Zenity - banalne skryptowanie z GUI i bez GUI

Potrzeba zrobienia czegośtam co nazywa się prostym skryptem i wykonuje kilka podstawowych funkcjonalności to właśnie podstawa radzenia sobie w otwartych systemach operacyjnych t.j. FreeBSD, Linux, etc :-) Zwłaszcza, że możliwości rozwiązań jest sporo i można dostosować takie, które nam pasuje do danego zagadnienia. Oczywiście nie wiąże się to od razu z odpalaniem środowiska developerskiego, którego użycia musimy się uczyć kilka tygodni. Nadal - na szczęście - zupełnie sprawny okazuje się dowolny notatnik (vi, vim, joe, mcedit, gedit, kate, kwrite, tomboy, etc ...). Sposób działania niezbytskomplikowany pomysł przelewamy do notatnika w kodzie BASH, po czym używając tytułowego zenity w tempie natychmiastowym dodajemy wstawki graficzne tj.:
menu wyboru, paski postępu, okna modalne, okna wyboru, okna notatek, okna wyboru aopcji. A to wszystko w dość banalny sposób.

Kilka linków na temat:

http://www.howtoforge.com/useful_linux_commands - Useful Commands For The Linux Command Line

Create GUI dialogs for GNOME and KDE

Make Your Scripts User Friendly with Zenity

Create GUI dialogs

a-complete-zenity-dialog-examples-1

a-complete-zenity-dialog-examples-2

about-zenity-linux-command

przechowywanie-zdjec-optymalizacja

2 czerwca 2008

Blender - pierwsze kroki w modelowaniu 3D


Od dawna chciałem sobie stworzyć własną wirtualną krainę 3D. Dziś zrealizowałem bazowy problem z tym marzeniem - poznałem podstawy modelowania grafiki komputerowej 3D. Oczywiście wybór padł na aplikację do modelowania, renderingu oraz kreowania animacji Blender. Jest to program wieloplatformowy, darmowy, interesujący oraz w założeniach niebanalny ;-)



Zapoznałem się z podstawowymi lekcjami blendera
i jestem już w stanie robić niebanalne modele i przerysowywać do świata 3D różne podstawowe kształty. Zabawa na początek z animacją przysporzyła mi kilka splotów synaps w głowie, bo jest to zupełnie niecodzienna porcja wiedzy o funkcjonowaniu aplikacji o otwartym kodzie.



Skoro już jesteśmy przy tematyce otwartego kodu i programowania, to szacunek oczywiście dla społeczności, która tworzy ten projekt i dokumentuje, gdyż jest on stworzony w całości ponoć w językach programowania C++ i Python :-) Co ciekawe, Ponadto wbudowano
Edytor tekstowy do pisania informacji o scenie oraz skryptów Pythona. Przyznam, że dość dojrzałe są efekty działania programu i aplikacja zachowuje się pod Linux Ubuntu dość stabilnie w wersji 2.44.

Zachęcam do zabawy w tym programie, bo o ile mamy pomysły i nie potrafimy ich niekiedy przelać na papier w postaci szkiców 3D, to Blender jest w stanie nas w tym wspomóc. Dodatkowym atutem, który warto poruszyć to wbudowany silnik do tworzenia gier i prezentacji, który co prawda nie jest z kategorii HAVOK, ale ma bardzo ważną zaletę - nie musisz być programistą, aby napisać nieszablonową prezentację lub grę :-)