4 lipca 2009

interakcja + dzwięk + visual framework = reactable

W świecie geeków oraz szeroko rozumianym świece akademickim istnieją różne zabawki dla dużych dzieci. Dla jednych włąściwie tylko zabawki, dla innych prace naukowe oraz jedyna pasja. Jedną z nich jest fantastyczne przedsięwzięć są festiwale muzyki elektronicznej z niestandarowymi instrumentami o nazwie Reactable.



W mniemaniu umuzykalnionej i wykształconej osoby grającej na klasycznym instrumencie może istnieć bariera do dźwięków, które nie wywodzą się z czystej klasyki. Na szczęście takiego problemu nie mają ludzie tworzący projekt Reactable. Postanowili oni stworzyć technologie wsprartą dedykowanym frameworkiem do zabawy z dźwiękiem.
Wymyślili do teogo celu następujące rozwiązanie. Wymagany jest do tego celu projektor graficzny + kamera + stół z szybą. Pod stołem umieszczony jest projektor rzutujący od dołu na stół obrazy oraz zwierciadło półprzeźroczyste z odpowiednio ustawioną kamerą, która widzi blat stołu. Umieszczając na blacie krążki z naklejonymi od dołu kształtami dołączamy do brzmień kolejne tony, instrumenty, efekty. Wówczas kamera przekazuje obraz do dedykowanego oprogramowania i steruje projekcją wideo. Stąd niesamowite efekty wizualizacji. Dźwięk wytwarzany jest na podstawie algorytmów, które pozwalają miksować i synchronizować brzmienia jakie posiadają zaprogramowane krążki.



Całość daje niesamowicie gwiezdny efekt :-) Popatrzcie sami:













Materiały dodatkowe:
Reactable - media
ReactiVision framework

Brak komentarzy: