1 listopada 2020

Teachable Machine - Machine Learning to takie proste !

 Teachable Machine to projekt tworzony m.in. przez Google, który ułatwia wejście w podstawy uczenia maszynowego (ang. Machine Learning) poprzez praktykę. Tak wiele kroków należy uczynić, aby zrozumieć w praktyce Machine Learning, podstawy matematyczne, typowe algorytmy, algorytmy pozwalające na uzyskanie wysokiej skuteczności per różne dziedziny, frameowrki i programowanie, trenowanie modeli, dopieszczanie modeli, zapewnienie wlaściwych zbiorów danych do trenowania, itd. Jak widać z potoku pojęć, jest kilka tematów, które warto poznać, aby zrozumieć ML :-) 

Jednak poznanie Machine Learning nie musi być wcale takie trudne, kiedy mamy odpowiednie oparte o interfejs wizualny narzędzia. Oto docieramy do projektu Teachable Machine, dzięki któremu wytrenujemy rozpoznawanie różnych stanów/przedmiotów/obiektów w kilka minut. Sprawdźcie sami, bo tak banalny interfejs pokazuje, że problemy klasyfikacji nie są wcale trudne do zrozumienia w podstawach ML

To co zobaczmy - po kliknięciu w link - to przyjazny interfejs, który pozwala na podłączenie się z przeglądarki do kamerki lub upload obrazków dla poszczególnych klas służących do klasyfikacji.

 

Dzięki takiej sprytnej koncepcji możemy zrobić modele, wytrenować w locie nasz model i oglądać rezultaty w czasie rzeczywistym np: z podłączonej do laptopa kamerki.


Projekt nie ogranicza nas za bardzo, jeśli chcemy użyć wyobraźni to jest jak zawsze dozwolone ;-) W związku z tym wyjściem może być mowa lub dźwięk zależnie od ścieżki klasyfikacji.

Zachęcam do pokazania tego narzędzia dzieciom, bo jest to jak mi się wydaje najbardziej praktyczny sposób na odpowiedź dziecku na podstawowe pytanie: "co to jest machine learning?". Zapewniam Was, że nie zawsze odpowiedź na to pytanie udaje się znaleźć łatwo, stąd dzielę się tym znaleziskiem, być może wzmocnicie pojęcie ML u przyszłych pokoleń wynalazców ;-).

Więcej przykładów i sugestii do nauki Machine Learning z Teachable Machine przez zabawę możecie też wyszukać na YT, np:  


Jeśli udało Wam się ułożyć jakąś ciekawą klasyfikację, dajcie znać w komentarzach.

Brak komentarzy: