12 lipca 2018

Cloud Builders' Day Poznań 2018 - darmowe warsztaty z chmury AWS

Jak zwyczajnie bywa ciekawy temat mnie wzywa :-) i tak trafiłem na wydarzenie "Cloud Builders' Day Poznań 2018". Chciałbym podzielić się z Wami kilkoma faktami i przybliżyć czym jest taki dzień.

W czasach hybrydowych podejść do budowania infrastruktury rozproszonych aplikacji i mikroserwisów warto poznawać chmury publiczne. Wiedziałem po kilku fajnych dniach spędzonych w konsoli AWS oraz w Berlinie na AWS Summit Berlin, jak sprytnie i szybko można stworzyć produkcyjną usługę z kilkoma linijkami kodu. Jednak kiedy chcemy wrócić do tematu, gdy nie używamy wielu uslug z chmur publicznych na co dzień i zgłębić dziedzinę, z pomocą przychodzi  wydarzenie Cloud Builders' Day. Rekomenduję każdemu, kto się zastanawia nad wzięciem udziału.
Głównie dlatego, aby w niektórych przypadkach przed rozpoczęciem napisania własnej implementacji wykonać tzw. MVP (minimalna wersja produktu), PoC (udowodnienie konceptu) na klockach przygotowanych dla nas w chmurze. To na prawdę wspaniałe narzędzie do szybkiego prototypowania a w wielu powtarzalnych przypadkach do wdrożeń produkcyjnych. Decyzję pozostawiam Wam, bo ilość zmiennych w decyzjach architektonicznych jest zależna od postawionego problemu.

Chmury publiczne bardzo dostosowują się do potrzeb developerów i czasów, dlatego pomijanie ich w branży IT jest niejako ignorancją dobrobytu jaki niesie za sobą wszechobecna technologia.

Oto slajd z rozpoczęcia warsztatów.




Moje pozytywne wrażenia zawarte są w doświadczeniu praktycznym podczas tego warsztatu, kiedy poznawaliśmy tajniki konfiguracji i budowania aplikacji oraz infastruktur dla:

  • serwerów aplikacyjnych automatycznie skalujących się zależnie od metryk obciążenia/ruchu
  • małego klastra Hadoop do analityki Big Data
  • usługi tłumaczącej pismo na mowę i wysyłającej SMSa dzięki 'funkcji lambda'
  • składowania danych w magazynie obiektów (AWS S3 object storage)
  • budowania klastrów ECR i EMR
  • narzędzi wspomagających pracę developerską
  • ambitnych zadań z Machine Learning (ML)
  • ... i kilku innych praktycznych przykładów
A wszystko w 8 godzin i dla zdobycia odznak chmurowych :-) + dobrej zabawy w programowanie pod okiem ekspertów wprost z Amazona. Dzięki prowadzącemu Tomaszowi Stachlewskiemu warsztaty odbieram jako zabieg wyrafinowany, skrojony na miarę współczesnych potrzeb oraz dopracowany w każdej minucie :-)