18 lutego 2010

Fritzing - elektronika i informatyka w jednym miejscu

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się, czy ktoś czasem nie połączył Open Hardware z Open Source w jakiś zwinny sposób ... długo myślałem nad swoim rozwiązaniem coś a la PADS do projektowania obwodow drukowanych + autotouterek do tworzenia PCB + interfejsy do PC w jednym miejscu :-) Myśli nie zdążyłem przelałem na papier i tym razem także zasięgnąłem do Open Souce ;-) Znalazłem tak długo wyczekiwany produkt nie tylko mojej wyobraźni pod hasłem Fritzing. Zapewniam was, że teraz od prototypu do produktu jest zdecydowanie sprawniej z Fritzing.Polecam filmowe wprowadzenie do środowiska, które znajduje się tutaj:
Okazuje się, że projekt Fritzing to nie tyle różne narzędzia desktopowe do projektowania i prototypowania układów elektronicznych, ale również budowanie społeczności, wokół Open Source & Open Hardware. Strona projektu posiada dział, w którym mamy dostęp do banalnie prostej opcji wymiany projektów pomiędzy użytkownikami. Już z poziomu aplikacji mamy możliwość klikając na wyodrębniony i widoczny przycisk share przekazać nasz schemat, kody źródowe oraz płytkę drukowaną do repozytorium społeczności Fritzing.


Zaskakuje również wbudowany autorouter do projektowania płytek drukowanych PCB. O ile ten w projekcie Eagle jest dość sprawny i wystarczający do większości drobnych projektow wykluczając wysokie częstotliwości, to ten we Fritzing nadaje się jak wynika z opinii użytkowników również do w.cz. Osobiście śmie wątpić, bo nie znalazłem żadnych symulatorów zjawisk w.cz. propagacji fal, wykresow sygnałowych oraz propozycji prowadzenia ścieżek z uwzględnieniem zjawisk w.cz. Cóż, byćmoże to są plany i całkiem realne patrząc na to dość praktyczne dzieło wykonane zupełnie nieodpłatnie w ramach otwartego oprogramwowania z pasją.

Kiedy przyjrzymy się bliżej źródłom widać przewagę języka programowania C++ oraz biblioteki Qt-4.6.1 firmy Trolltech. Warto spojrzeć na kod autoroutera z algorytmem optymalizacji wyszukiwania ścieżek DijkstryMaterialy dodatkowe:
http://code.google.com/p/fritzing/
http://code.google.com/p/fritzing/w/list
http://hackaday.com/2009/08/25/fritzing/
http://www.piksel.no/tag/fritzing
http://geekswithblogs.net/kobush/archive/2010/01/04/137328.aspx
http://unknowndomain.co.uk/blog/2010/01/03/i-heart-fritzing/
http://www.golem.de/0902/65340.html
http://portal.acm.org/citation.cfm?id=1517735
http://robot-overlord.blogspot.com/2009/04/robot-overlord-recommends-fritzing.html
http://www.pixelsumo.com/post/fritzing
http://starter-kit.nettigo.pl/2009/09/arduino-gramy/
http://starter-kit.nettigo.pl/
http://fritzing.org/projects/blow-up-shield/
http://www.gosh2009.ca/wiki/index.php/About_Gosh!
http://www.gosh2009.ca/wiki/index.php/Workshop_Schedule
http://sebastiansobotka.blogspot.com/search/label/led%207-segmentowy

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam Pana
Jestem w trakcie pierwszych przymiarek do programu Fritzing.Pisze Pan , że program ten nadaje się do zastosowań "w.cz". Borykam się właśnie ze zrobieniem prostej płytki drukowanej do specyficznego odbiornika radiowego. W bibliotece programu nie ma potrzebnych układów scalonych /SO42, TCA440 / jak również filtrów czy cewek.Nie umiem tych elementów sobie "sprowadzić" do programu.Jeśli mógłby mi Pan w tym pomóc będę wdzięczny. Uprzedzam jednak , że czeka Pana /jeśli Pan się podejmie pomocy/ ciężkie zadanie , bo jestem dość odporny na wiedzę nie związaną z podstawową obsługą programu.
Z poważaniem
Ireneusz Kaczamarek
czmarek6@wp.pl
Ps.Wybrałem tożsamość anonimową , ale już chyba anonimowy nie jestem.

Marcin Bielak | bieli - architekt oprogramowania i programista pisze...

Witam,
Z tego co widzę istnieje w sieci wiele odpowiedzi na postawione pytania:
1) Tworzenie nowych części we Fritzing ew. możliwa jest też konwersja części z biblioteki programu Eagle do Frizting i w związku z tym, że nie znalazłem we Fritzing TCA440, zawsze można użyć Eagle i zrobić konwersje
2) Zastanawiam się, czemu się Pan boryka ze zrobieniem prostej płytki, bo przecież TCA440 posiada z tego co widzę obudowę podobną do DIP i można zawsze użyć analogicznego układu na schemacie o identycznym rozkładzie wyprowadzeń, co pozwoli na zbudowaniem obwodów drukowanych
3) Ja nie prowadzę kursów Fritzing, ale odsyłam do kanał Fritizing na youtube ew. zaczęcam do szukania w języku angielskim pojęć związanych z Fritzing w Google - zdecydowanie więcej wyników jest do świetncyh tutoriali z obrazkami oraz wideo (o ile język angielski stanowi problem).

Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam