25 maja 2008

Symfony PHP framework - interesujące narzędzie

Niezrównany w bojach i podbojach szkieletów do kodowania w PHP zechciałem zmierzyć się z symfony PHP frameworks. Minęło już kilka lat jak tworzę własny miniFramework w PHP4 z moim autorskim miniORM. Jednym słowem wiele nocek spędzonych nad wywodami, jak przechowywać struktury bazodanowe w XML. Do tego XMLowe opakowania na formularze i walidacje. Ponadto używam między innymi takiego dodatku jako NuSOAP, który wprowadził do mojego kodu nie jeden sprawnie wykonany webserwis.Kleje sobie własny frameworki i kleje ... a tu nagle widzę po ruchu społeczności symfony, że wzorując się na Ruby On Rails tworzą całkiem sprawny kawałek kodu, co najważniejsze ze wsparciem społeczności w promowaniu dodatków tzw. symfony plugins.


Pierwsze kroki zupełnie mnie osłupiły, bo generatory jakich się nie spodziewałem biorą górę, przynajmniej można tak jak w moim skromnym projekcie miniframework wygenerować szablonowo formularze backendowe, powiązane z generowanymi modelami w PHP oraz relacjami w danych. Nieco się tego napisałem i stwierdzam, że pokrycie testami jednostkowymi w symfony nie powala, ale ważne, że temat został opakowany w obiektowe podejście do kodowania w PHP. Cóż, czas zamrozić wersję mojego miniFramework'a i przyłączyć się do społeczności symfony.Z początku próbowałem sam odkrywać co w plikach piszczy, ale oczywiście dokumentacja z krokami, która została opublikowana rozjaśnia wszystkie zasadnicze elementy pracy z tym narzędziem. Po kilku godzinach prób i testów, stwierdzam, że jest to kierunek w PHP, w jakim warto kontynuować rozwój ... z jakim skutkiem zobaczymy ;-)

Pozytywy wykorzystywania frameworka symfony, o których warto wspomnieć to:  • konsekwencja nazewnictwa i budowy drzewa projektu

  • konsekwencja w utrzymaniu konfiguracji projektu

  • prostota pisania bibliotek, komponentów, pluginów a nawet partiali i slotów wymienialnych pomiędzy projektami

  • wbufdowany trub debugowania i logowanie zdarzeń o ustawialnym poziomie (filtrowaniu)

  • prostota budowania aplikacji z kategorii Web 2.0 z silnym nastawieniem na AJAX

  • społeczność oraz forumy i grupy dyskusyjne na tematy błędów występujących w CORE i pluginach

Od dziś polecam każdemu programiście PHP poznanie symfony - po co utrudniać sobie życie, przecież PHP jest i tak zakręcony ;-)

Brak komentarzy: