18 maja 2019

Ciekawy raport IoT z wyników ankiety "Eclipse IoT Survey Report"

Czasami zastanawia Was, co w świecie IoT (Internet of Things) się tak na prawdę dzieje.
Mnie również tego typu pytania zajmują i poszukuję stale inspiracji dot. tego, co innych motywuje do wchodzenia w tematykę Internetu Rzeczy. Ogólnie w tematach wokół IoT,  dzieje się wiele: jest wiele konferencji, artykułów, wpisów na blogach, powstają startupy, które wytwarzają nowe koncepty, pojawiają się patenty z Internetu Rzeczy na świecie. Obserwując liczby w temacie IoT mamy wrażenie, że ilość kontentu/wpisów w sieci lawinowo wzrasta.
Najbardziej wiarygodne moim zdaniem okazać się mogą ankiety robione przez niekomercyjne organizacje z ruchu Open Source. Chciałbym dzisiaj przytoczyć i omówić jeden z raportów wytworzony na podstawie ankiety Eclipse IoT Survey Report Reveals Arm & Linux Dominate, Security Concerns.



W kwietniu 2019 roku Grupa robocza Eclipse IoT opublikowała raport z prośbą do globalnej społeczności programistów IoT o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, wymaganiami i priorytetami. Ankietę przeszło 1700 osób w okresie od lutego do marca 2019 r. Wyniki były dość interesujące. Oto główne kierunki wypowiedzi ankietowanych:

  • Internet Rzeczy napędza dziś rzeczywiste, komercyjne wyniki. 65% respondentów pracuje obecnie nad projektami Internetu Rzeczy profesjonalnie lub będzie w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
  • Programiści IoT używają głównie C, C ++, Java, JavaScript i Python
  • AWS, Azure i GCP to wiodące platformy chmurowe IoT
  • Trzy najważniejsze obszary branżowe pozostają takie same jak w ubiegłym roku: platformy IoT, automatyka domowa i automatyka przemysłowa / IIoT.
  • MQTT pozostaje dominującym protokołem komunikacji IoT wykorzystywanym przez programistów
  • Eclipse Desktop IDE jest wiodącym środowiskiem IDE do budowania aplikacji IoT

Ostatni punkt może być nieco stronniczy, ponieważ ankieta została przeprowadzona przez grupę roboczą Eclipse IoT, więc większość respondentów znała już środowisko IDE Eclipse.


Obawy dotyczące bezpieczeństwa nieznacznie spadły w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale nie jest zaskoczeniem, że 38% respondentów wymienia je jako najważniejsze, ponieważ jest to problem tak skomplikowany do rozwiązania.

Linux jest w zasadzie własnym światem dla bram IoT i węzłów brzegowych o penetracji 76%, podczas gdy FreeRTOS dominuje w przypadku urządzeń z ograniczeniami. Większość systemów operacyjnych innych niż Linux odnotowuje spadek między 2018 a 2019 r. 
Szczególnie w przypadku oprogramowania typu serwery fizyczne (bare metal), który spadł z 20% do 11%. Jedynymi dwoma systemami innymi niż Linux z rosnącym udziałem w rynku są VxWorks i Huawei LiteOS (na licencji BSD). Dystrybucje Linuksa oparte na Debianie, takie jak Ubuntu i Raspbian, a nawet sam Debian dominuje w świecie Linuksa, przy czym co najmniej 30% respondentów wybrało pochodne Debiana do swoich projektów IoT
Projekt Yocto również okazał się silny. Jeśli nie znacie Yacto, warto wspomnieć, że dzięki temu projektowi możemy zautomatyzować budowanie od zera kernela Linuxa i innych systemów wbudowanych. Daje to developerom wygodę w postaci powtarzalności builda oraz łatwego sposobu aktualizacji.



ARM dominował ze swoimi rdzeniami klasy Cortex-M MCU w urządzeniach z ograniczeniami, podczas gdy jest to nieco bardziej rozłożone dla urządzeń klasy brama (gataways) z 70% procent na respondentów korzystających z ARM, a 42% z rozwiązaniami firmy Intel. 
Suma przekracza 100%, ponieważ niektórzy respondenci po prostu używają obu.


Trzema najlepszymi platformami chmurowymi zarządzały duże amerykańskie firmy. Amazon Web Services (AWS) korzysta z 34% respondentów, Microsoft Azure - 23%, a Google Cloud Platform (GCP) - 20%.

Wybrany język programowania jest w dużej mierze przypadkiem wyboru odpowiedniego narzędzia do pracy z C i C ++ preferowanym językiem dla ograniczonych urządzeń. Java i Python dla bram i węzłów brzegowych oraz Java i JavaScript dla chmury IoT.



Jeśli chodzi o protokoły komunikacyjne, HTTP (REST API). Jest na pierwszym miejscu z 49%, następnie MQTT (42%) i WebSockets (26%). Odpowiedzi na protokoły łączne były nieco dziwne, ponieważ łączyły protokoły „średniego poziomu”, takie jak TCP / IP (54,1%) z rozwiązaniami sprzętowymi, takimi jak WiFi (48,2%) i Ethernet (41,2%). Wynikać to może, że wartości dodane w produktach IoT są złożone z wielu protokołów i usług wokół nich.




Materiały dodatkowe:






1 komentarz:

Piotr.Zolna pisze...

Jeżeli szukacie sprawdzonego, interentowego sklepu z automatyką przemysłową to polecam Wam sprawdzić ofertę sklepu Gigaom - http://www.gigaom.pl/czujniki_indukcyjne.html , w którego ofercie znajdziecie m.in. czujniki optyczne w najlepszej cenie. Ktoś z was również korzystał z oferty tego sklepu?